World War 1 Survivors

 

 

Given Name

Surname

Rank

Service No

Regiment

George Lewis Andrews Driver 79637 Royal Field Artillery

Ewen Emmanuel

Bailey

Private

M4/036320

Army Service Corps

Samuel

Baker

Private

41297

Machine Gun Corps Cavalry

Henry Leopold

Bennett

Gunner

200415

Tank Corps

William Harry Bolton   8436 Royal Air Force

Edgar

Bonner

Private

60617

Labour Corps

Harold

Bonner

Private

4471

Queen's Regiment

Albert Leonard

Boylett

Private

M/40067

Royal Army Service Corps

John Joseph

Boylett



Royal Navy

Norman Harry

Boylett

Private

232676

Royal Air Force

Frank

Bullen

Sergeant

691893

Labour Corps

Albert Chapman Private 351686 Royal Engineers

Percival James

Cheeseman

Private

267115

Gloucestershire Regiment

Reginald Sidney Cheeseman Sapper 151701 Royal Engineers

Albert James

Cherryman

Private

45694

Surrey Yeomanry

Arthur Cyril

Cherryman

Private

M/417506

Army Service Corps

Horace

Cherryman


404247

Air Force

Frank

Clark

Private

10425

Loyal North Lancashire Regiment

Albert

Cleaver

Sapper

69307

Royal Engineers

Frederick Charles

Collins

Private

180898

Labour Corps

John

Collins

Private

6290, 225629, 57548

1st Cambridge Battalion, 9th Northants, Royal Welsh Fusiliers

Reginald Horace

Cranstone


925491

Canadian Expeditionary Force

John Alexis

Creese

Sapper

WR/505138

Royal Engineers

Alfred

Crouch

Private

G/37224

Queen's Regiment

Henry

Crouch

Private

206690

The Queen's Regiment

James

Daborn

Gunner

86508

Royal Garrison Artillery

Harry

Faggetter

Pioneer

67642

Royal Engineers

James Greenfield

Faggetter

Gunner

2645

Royal Artillery

Sydney

Faggetter

Private

41466

Machine Gun Corps Cavalry

Bertram

Fairs

Private

245240

Labour Corps

Walter Henry

Farminer

Sapper

253581

Royal Engineers "Q" Company

William James

Faulkner


K29593

Royal Navy

Daniel James Fry Driver 133439 Royal Horse Artillery

Percy Harold Jesse

Fry

Private

G/37291

Queen's Regiment

Arthur George

Fulton

Sergeant

373

1/16th London Regiment

Herbert Edward

Gatehouse

Private

5946

Hussars

James Joseph Benjamin

Giles

Lt & Quarter Master

3970

West Riding Regiment

Arthur George Gosden 2nd Lieut. 1043 Loyal North Lancashire Regiment

Henry

Hankins


83145

Royal Air Force

James William

Hankins

Private

22163

Queen's Regiment

William

Harris

Private

307327

Labour Corps

George Burton

Haycock

Company Sgt Major

S/1471

Army Service Corps

Alfred Benjamin Heath Private 31676 Norfolk Regiment

Arthur Ernest

Howard


880711

Canadian Expeditionary Force

Sidney Frank

Howard

Private

63209

Bedfordshire & Hertfordshire Regiment

Horace Henry

Howes

Private

14672

Grenadier Guards

Septimus Jelly Driver T2/12372 Army Service Corps

Herbert William

Kite

Private

M/317102

Army Service Corps

Edgar Eli

Lawes

Sapper

142713

Royal Engineers

William Frank Lawrence   19704 Royal Marine Light Infantry

William Ernest

Lilley

Lance Corporal

R21582

King's Royal Rifle Corps

Charles Arthur Lopez Gunner 280521 Royal Garrison Artillery
Frederick Luff Private G/1505 Queen's Regiment

Arthur William

Lunn


J72223

Royal Navy

Roland Henry

Mangles

Lieutenant Col


Royal West Surrey Regiment

Lewis Thomas Marsden Staff Sergeant 11211 Royal Army Medical Corps
Herbert Mason Driver 7226 Royal Engineers
William Alfred Mason Private 547067 Royal Engineers
Charles Bertram Matthews Lieutenant   Royal Air Force
Marmaduke Humphrey Matthews     Nigeria Regiment

Frederick

Moore


231868

Air Force

William Oliver Private 9562 Rifle Brigade

William Mills Gorman

Paul

Private

9864

Scots Guard

Leslie Robert

Petrie

Private

204464

South Staffordshire Regiment

Reginald Charles

Petrie


K57535

Royal Navy

Samuel

Petter

Private

3124

Royal Fusiliers

Joseph

Philpot

Private

212361

Rifle Brigade

Thomas Richardson Private 190347 Labour Corps

Charles Ronald

Roots

Sapper

310637

Royal Engineers

Harold Stephen

Roots

Lieutenant


London Regiment

Charles George

Saunders


K47310

Royal Navy

Rupert William Sayers   4598 Royal Air Force

John Frost

Sherman

Private

D/5165

Dragoon Guards

Richard

Sherman

Driver

148998

Royal Engineers

Albert

Slaughter

Private

M2/045830

Army Service Corps

Denzil Morton

Stanley

Lieutenant


Hussars

Albert Arthur Stevens Private 025130 Army Ordnance Corps

Edward

Stevens

Private

L/11218

Royal West Surrey Regiment

Edward James

Stevens


92822

Royal Air Force

Fred

Stevens

Private

114371

Liverpool Regiment

George

Stevens

Private

M/335555

Army Service Corps

Gilbert

Stevens


J80874

Royal Navy

Joe Stevens Driver L/37245 Royal Field Artillery

John

Stevens

Private

45625

Northamptonshire Regiment

Albert

Stonard


226582

Royal Navy

John Stonard Acting Warrant Officer 10474 Welsh Regiment

Edward James Dobson

Stonard

Private

22116

Suffolk Regiment

Charles John Venables Major   Gloucestershire Regiment

George

Walker

Sergeant

MS/4221

Army Service Corps

Reginald Frank

Westlake

Corporal

M2/116576

Army Service Corps

Alexander Nathaniel

Wiggins

Private

13691

Royal West Surrey Regiment

Francis Henry

Willcocks

Corporal

WR/509473

Royal Engineers

Richard Thomas Henry

Woodford


K.P/341

Royal Naval Division

William Robertoun Young Major   Royal Field Artillery



 

Family Trees

History of Pirbright

Home

Latest News

Pirbright People

Poor Law

War Memorial

 

Add Me!